Sıralama seçin
Görünüm:
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Köklü Geleneğimizin Simgesi Çeyizlik Mendil

Bilindiği üzere çeyiz alışverişi genelde nişan öncesi yapılır. Nişan günü ya da nişan gününe yakın bir zamanda da yapılan bu alışveriş bohça etkinliği içerisinde damadınkiler damada, gelininkiler geline teslim edilir.

Tabi kültürümüzün bir parçası olan nişan merasiminin ve çeyiz alışverişinin yürütülme aşamaları bölgelere göre farklılık da göstermektedir. Her bölgenin kendine has bir kültür yapısı olduğu için kültür çeşitliliği gösteren ülkemizde çeyiz alışverişi ve bohça teslimi de farklılık göstermektedir. Fakat bütün bu kültürel çeşitliliğin içerisinde fark göstermeyen çeyiz bohçasına konulmak üzere neler alındığıdır.

Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e de gidilmiş olma değişmeyen çeyiz bohçasının içerisinde çeyizlik mendil de bulunur. Mendil, tıpkı gecelik takımı, iç çamaşırı takımı, terlikler gibi ayna seti de alınır ve her çeyizde olması gerekendir.

Çeyiz Bohçasına Çeyizlik Mendil Lazım

Çeyiz bohçasında envai çeşit bulunur. Gelinin giyeceği iç çamaşırları, gecelikler, pijamalar, terlikler, kullanacağı makyaj malzemeleri, kremler kısacası kozmetik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, havlular, başörtüleri, oyalar, danteller, ipekler, satenler… Saymakla bitmez.

Çeyizlik mendil de bu sıralamada yerini alır. Köklü geleneğimizin olmazsa olmazlarından olan çeyizlik mendil, çok amaçlı kullanılır. Her gelinin kendine has bir kullanma ritüeli vardır. Bazıları hiç kullanmadan, gençliğinin bir anısı olarak sandığında saklamayı uygun görürken, bazıları ise bazen aksesuar, bazen ihtiyaç için kullanır.

Çeyiz mağazalarında bohça alışverişi yapılırken, satış danışmanından ısrarla istenilmesi gerekenlerdir. Ufak bir detay olduğu için bazen unutulabiliyor. Unutmamak için önceden alınacaklar listesi yapmakta da fayda vardır.

Saten, pamuklu, işlemeli, dantelli, tül detaylı onlarca mendil modeli arasında seçim yaparken zorlananlar, birkaç model alarak beğendiklerine sahip oluyor. Gelin için gerekli olduğu kadar, gelinden kayınbaba, kayınvalide, eltiler, görümceler, kayın için hazırlanacak olan hediye bohçasında da bulunması gerekenlerdendir. 

   
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.